close

2021-22 Boys Basketball

East Division Champs - Belleville

West Division Champs - Canton

Conference Champs - Hartland

 

West Division
Division Overall
School W L W L
1 Canton 14 0 15 5
2 Hartland 11 3 16 4
3 Howell 10 4 13 6
4 Northville 7 7 11 9
5 Brighton 7 7 12 8
6 Salem 3 11 7 13
7 Plymouth 2 12 7 13
8 Novi 2 12 5 15
East Division
Division Overall
School W L W L
1 Belleville 13 1 14 4
2 Dearborn 11 3 15 5
3 Fordson 9 4 13 5
4 Stevenson 8 6 11 9
5 Franklin 8 6 10 10
6 John Glenn 4 9 4 12
7 Wayne Memorial 2 12 3 15
8 Churchill 0 14 2 17

 


Round 1 – Friday, February 25th
# 2 West – Hartland @ #1 East – Belleville
#2 East – Dearborn @ #1 West – Canton
#3 East – Fordson @ #3 West – Howell
#4 East – Franklin @ #4 West – Northville
#5 East – Stevenson @ #5 West – Brighton
# 6 East – John Glenn @ # 6 West – Salem
#7 East – Wayne @ # 7 West – Novi
#8 East – Churchill @ # 8 West – Plymouth
Round 2 – Tuesday, March 1st
#3 West – Howell @ #4 East – Franklin
#4 West – Northville @ #3 East – Fordson
#5 West – Brighton @ #6 East – John Glenn
#6 West – Salem @ #5 East – Stevenson
# 7 West – Novi @ #8 East – Churchill
#8 – West – Plymouth @ #7 East – Wayne
#2 – East – Dearborn @ #1 – East – Belleville
Championship – March 1st Hartland @ Canton

 

East Division West Division
Boys Division #1 – Tuesday, January 4, 2022
Stevenson 54 @ Wayne 40 Northville 56 @ Plymouth 43
Franklin 63 @ John Glenn 52 Canton 56 @ Brighton 41
Churchill 41 @ Fordson 80 Salem 50 @ 1/22 @ 1pm Howell 53
Belleville 63 @ Dearborn 43 Hartland 51 @ Novi 41
Boys Division #2 – Friday, January 7, 2022
Dearborn 63 @ Stevenson 48 Plymouth 43 @ Howell 60
Wayne 43 @ Franklin 57 Canton 49 @ Novi 46
John Glenn 67 @ Churchill 28 Salem 50 @ 1/27 6pm Hartland 55
Belleville 53 @ Fordson 32 Brighton 35 @ Northville 51
Boys Division #3 – Tuesday, January 11, 2022
John Glenn 35 @ Belleville 70 Northville 22 @ Canton 52
Franklin 43 @ Dearborn 57 Brighton 57 @ 1/28 5:30pm Salem 43
Churchill 24 @ Wayne 74 Howell 45 @ Hartland 46
Fordson 55 @ Stevenson 57 Novi 42 @ Plymouth 54
Boys Division #4 – Friday, January 14, 2022
Stevenson 82 @ Churchill 34 Plymouth 48 @ Canton 62
Belleville 62 @ Franklin 32 Northville 48 @ Salem 44
Dearborn 70 @ John Glenn 48 Hartland 50 @ Brighton 42
Fordson 44 @ Wayne 35 Novi 51 @ Howell 54
Boys Division #5 – Tuesday, January 18, 2022
Stevenson 64 @ John Glenn 53 Howell 44 @ Northville 42
Wayne 39 @ Dearborn 83 Canton 47 (OT) @ Hartland 43
Belleville 79 @ Churchill 34 Plymouth 44 @ Brighton 54
Franklin 28 @ Fordson 38 Salem 60 @ Novi 52
Boys Division #6 – Friday, January 21, 2022
John Glenn 47 @ Wayne 33 Northville 60 @ Novi 44
Dearborn 70 @ Fordson 34 Salem 32 @ Canton 69
Churchill 44 @ Franklin 61 Brighton 39 @ Howell 50
Stevenson 62 @ Belleville 75 Hartland 47 @ Plymouth 33
Boys Division #7 – Tuesday, January 25, 2022
Fordson 64 @ John Glenn 44 Hartland 49 @ Northville 48
Churchill 43 @ Dearborn 73 Howell 45 @ Canton 52
Franklin 49 @ Stevenson 56 Novi 42 @ Brighton 66
Belleville 67 @ Wayne 48 Plymouth 66 @ Salem 35
Boys Division #8 – Tuesday, February, 1, 2022
Wayne 37 @ Stevenson 62 Plymouth 22 @ Northville 48
John Glenn 50 @ Franklin 62 Brighton 58 @ Canton 61
Fordson 63 @ Churchill 37 Howell 71 @ Salem 66
Dearborn 45 @ Belleville 62 Novi 37 @ Hartland 49
Boys Division #9 – Friday, February 4, 2022
Stevenson 38 @ Dearborn 64 Howell 56 @ Plymouth 41
Franklin 51 @ Wayne 37 Novi 31 @ Canton 55
Churchill 48 @ John Glenn 73 Hartland 47 @ Salem 39
Fordson 65 3 OT @ 2/14 Belleville 63 Northville 50 @ Brighton 46
Boys Division #10 – Tuesday, February 8, 2022
Belleville 60 @ John Glenn 51 Canton 57 @ Northville 47
Dearborn 41 @ Franklin 33 Salem 43 @ Brighton 46
Wayne 60 @ Churchill 49 Hartland 57 @ Howell 44
Stevenson 46 @ Fordson 57 Plymouth 49 @ Novi 54
Boys Division #11 – Friday, February 11, 2022
Churchill 49 @ Stevenson 86 Canton 54 @ Plymouth 48
Franklin 38 @ Belleville 40 Salem 32 @ Northville 51
John Glenn 40 @ Dearborn 56 Brighton 57 @ 3 OT Hartland 55
Wayne 36 @ Fordson 40 Howell 62 @ Novi 48
Boys Division #12 – Tuesday, February 15, 2022
John Glenn 63 @ Stevenson 64 Northville 46 @ Howell 48
Dearborn 54 @ Wayne 46 Hartland 24 @ Canton 61
Churchill 21 @ Belleville 74 Brighton 54 @ Plymouth 48
Fordson 52 @ Franklin 74 Novi 48 @ Salem 52
Boys Division #13 – Friday, February 18, 2022
Wayne 56 @ John Glenn 60 Novi 50 @ Northville 48
Fordson 55 @ Dearborn 51 Canton 43 @ Salem 40
Franklin 69 @ Churchill 36 Howell 50 @ Brighton 47
Belleville 54 @ Stevenson 48 Plymouth 41 @ Hartland 44
Boys Division #14 – Tuesday, February 22, 2022
John Glenn 39 @ Fordson 48 Northville 38 @ Hartland 52
Dearborn 66 @ Churchill 14 Canton 67 @ Howell 38
Stevenson 56 @ Franklin 64 Brighton 51 @ Novi 40
Wayne 43 @ Belleville 61 Salem 48 @ Plymouth 46
Boys 1st Round KLAA Tournament – Friday, February 25, 2022
1 seed teams get home games
West Division get home games
Boys 2nd Round KLAA Tournament – Tuesday, March 1, 2022
East Division gets home games
MHSAA Districts – Week of March 7th

Non-League Games

December 6th

Heritage 51 @ Hartland 56

Crestwood 37 @ Dearborn 54

Carlson 45 @ Plymouth 59


December 7th

Bloomfield Hills  67 @ Novi 60

Flushing 57 @ Brighton 53

Skyline 58 @ Northville 48

Carleton Airport 44 @ Stevenson 60

Howell 51  @ Okemos 63

Salem 59 @ Milford 64 (Overtime)

Allen Park 47 @ Fordson 63

Ypsi Lincoln 47 @ Belleville 43

Inkster Academy @ Franklin

Churchill 50 vs Kettering 45


December 8th

Hartland 52 @ WLC 38

Churchill 48 vs Garden City 27


December 9th

Hamtramck 58 @ Canton 56 (Overtime)


December 10th

Novi 54 @ Walled Lake Central 51

Brighton 51 @ Farmington 31

Waterford Kettering 52 @ Salem 60

Dearborn 73 @ TC West 42

PCA  66 @ Plymouth 62

Franklin 55 @ Southfield AT&T 59

Churchill 40 @ Redford Union 57


December 11th

Fordson @ GR Northview

Dearborn 52 @ TC Central 45


December 13th

Northville 43 @ Linden 37


December 14th

Novi 35 @ Lakeland 53

Lapeer 47 @ Brighton 66

Stevenson 40 @ Bloomfield 73

DeLaSalle 68 @ Canton 37

Salem 59 @ SL East 54

Edsel Ford 48 @ Fordson 52

Plymouth 61 @ Clarenceville 43

Franklin 37 @ AAGR 46

Churchill 57 @ PCA 78


December 16th

Berkley 62 @ Plymouth 72


December 17th

Pinckney @ Hartland

Stevenson 63 @ Royal Oak Shrine 41

Dewitt 58 @ Howell 55

Belleville 61 @ River Rouge 62

AAGR 46 vs. Franklin 37

Pershing 88 vs Wayne 34

N. Farmington 70 vs JG 66

Franklin 82 vs. Detroit Academy 58


December 21st

South Lyon East  62 @ Novi 59

Hartland 51 vs Milford 43 @ Novi Showcase

Stevenson  57 vs. South Lyon 62 @ Novi Showcase

PCA 52 @ Franklin 67


December 22nd

WL Central 51 @ Salem 57


December 27th

Northville 59 vs. Mason 56 Invite

Canton 44 vs. St. Mary’s 74  @ North Farmington


December 28th

Northville 52 vs. South Lyon 38 Invite

Fordson 54 @ Divine Child 53

Dearborn vs Edsel Ford @ Divine Child

Belleville vs. DeLaSalle @ N. Farmington

Wayne 46 vs. BC Central 44


December 29th

Howell 49 vs. Heritage 45@ Motor City Roundball Classic

Canton 61 vs. Renaissance 65 @ North Farmington


January 29th

Loy Norrix @ Brighton

Howell @ Fastbreak Invite

Hamtramck @ Belleville

M. Anderson

The author M. Anderson

Co-Founder of the Varsity News Network, Web Designer, Amateur Photographer and Creative, Football Connoisseur and Administrator of a few thousand sites across the country.